Rita Bany (Banienė)

Rita Bany (Banienė) gimė ir augo Kaune, baigė Kauno Salomėjos Nėries vidurinę mokyklą, keturmetę dailės mokyklą ir Vilniaus universitete įgijo žurnalistės diplomą. Besimokydama vidurinėje mokykloje rašė noveles ir eilėraščius į tuometinį „Moksleivį“, dalyvaudavo skaitovų konkursuose. Rita Banienė kaip ir dauguma sovietmečiu ištekėjo jauna – 22 metų už filologo ir vertėjo Eriko Banio. Turi dvi dukras, kurios mokėsi, gyveno ir dabar tebegyvena užsienyje.  Jaunesnioji dukra Rietvaldo akademijoje Amsterdame šiemet įgijo juvelyrės specialybę, vyresnioji – etnologė, antropologė dirba vertėjos darbą, rašė eilėraščius. Nors Ritos ir jos sutuoktinio keliai išsiskyrė, jie iki šiol geriausi draugai: bendradarbiauja ir švenčia šventes kartu.

Rita Banienė – ilgametė lektorė, rašytoja, vertėja. Išvertusi iš anglų kalbos dešimt knygų šamanizmo, sapnų, zen budizmo tematika. Parašiusi tris saviugdos knygas apie sapnus: “Sapnų dienoraštis“, „Sapnų takais“ ir ką tik prekyboje pasirodžiusią „Sapnų valdovės paslaptys“. Obuolio leidykla išeido jos populiarų laisvalaikio romaną „Viskas įskaičiuota“. 

Likimas lėmė, kad ji gimė leidėjo, Vilniaus Universiteto docento a.a. Viliaus Užtupo šeimoje ir nuolat sukosi knygų ir leidėjų pasaulyje. Jaunystėje pasirodė jos populiarios knygos: “Kaip atspėti ateitį, prietarai, sapnai ir magiškos kortos“, „Meilės burtai kortos ir kerai“, romanai „Abipus slenksčio arba Salve Marija“, „Niujorko dekameronas“. Tai populiarios knygos, turinčios savo auditoriją. Keista, tačiau nei rašytojos magiškojo realizmo novelių rinktinės, nei „rimti“ romanai nesulaukė leidėjų dėmesio. Gal dar sulauks. Kita vertus, Rita Bany rašo lengvai, nesikapsto neurozėse ir niūrume, jai tolimos distopijos, greičiau ji – utopistė, mat paveldėjo iš savo tėvo ir senelių humoro jausmą ir optimistinį požiūrį į pasaulį. Tiesa, kurį laiką Rita Bany dirbo „ghost writer“ – ta, kuri rašo knygas kitiems inkognito. Kai kurios knygos, išėjusios kitų „autorių“ vardu biografinės, kitos – gana rimti vadovėliai.

Nuo mažens Ritą supo knygos, nes tėtis – bibliofilas, 27 knygos mylėtojų draugijos narys, keisdavosi, mainė ar pirko retas knygas, todėl ji augo pasaulinėje bibliotekoje ir turėjo galimybę sovietmečiu skaityti vadinamą pogrindinę grožinę bei istorinę literatūrą. Tėtis, dėstydamas Vilniaus universitete , įkūrė „Viliaus“ leidyklą ir pirmasis išleido A. Smetonos raštus, B. Brazdžionio poeziją, kultūros leidinį „Sietynas“. Ritos a.a. mama baigusi Salų žemės ūkio mokyklą dirbo buhalterės darbą, vėliau užsiėmė verslu. Mažąją dukrą ji vesdavosi į kavines ir kino teatrus, skaitė Brolių Grimų pasakas prieš miegą ir sudarė jaukias „sapniškas“ augimo ir brendimo sąlygas. Tėtis vesdavosi Ritulę (jis taip vadino savo jaunesniąją dukrą) į Filharmoniją klausytis rimtosios muzikos, Į Kauno Sporto halę ir Kauno muzikinį teatrą klausytis populiariosios muzikos ir operečių. Rita dėkinga rūpestingiems tėvams už jų meilę, aprūpinimą ir meninį lavinimą. Ritos mamos senelis buvo malūnininkas, prosenelis iš tėčio pusės buvo Kupiškio pirklys ir prisikrovęs į bričkelę odų ir kailių dardėdavo net iki Belgijos, ten sėkmingai viską parduodavo, o tautiečiams atveždavo kakavos ir kitų vakarietiškų gėrybių. Senelė iš mamos pusės Peterburge buvo baigusi Kilmingųjų panelių mokyklą ir dirbo guvernante rusų aristokratų šeimose iki revoliucijos. Senelės brolis buvo kunigas ir anksti supažindino su krikščioniškos religijos tiesomis.  Rita dėkinga prosenėms ir protėviams už gyvenimą kupiną gausos, darbštumo, meilės bei įdomiausių pasakojimų.

 Ritos vyresnysis brolis Vilius taip pat tapo leidėju, įkūrusiu ŽLG (žurnalų leidybos grupę). Daugiau nei 20 metų jis leido populiarius žurnalus (buvo jų kūrėjas): „Žmones“, „Laimą“, „Editą“, „Ji“ ir kt.  žurnalus moterims ir vaikams. Rita Banienė ilgus metus bendradarbiavo ir rašė brolio sukurtuose žurnaluose tai, ką norėjo, kokios temos ją domino, nes mylimas ir supratingas brolis jos nevaržė. O domėjosi ji paslaptingais reiškiniais, ezoterika, populiariąja psichologija ir alternatyviąja medicina. Taip pat Rita 11 metų dirbo Lietuvos Radijuje Kauno skyriuje redaktore ir reportere, vėliau Baltijos TV laidos „Iliuzija – tikrove“ redaktore, rašė ir „Moters“ žurnalui. Beveik trejetą metų praleido Niujorke, mokėsi alternatyvioje neošamano, istoriko ir aktyvaus sapnavimo fasilitatoriaus Roberto Mosso mokykloje, įgijo šios mokyklos sertifikatą, lygiagrečiai gavo ir tarptautinį Kanados NLP praktikės sertifikatą. Šias žinias panaudojo ir naudoja savo rengiamuose seminaruose ir asmeninėse konsultacijose. Taip pat sapnų jogos mokėsi pas Tibeto lamas vakarų šalyse.

Lietuvoje Rita įvairiuose ugdymo ir alternatyviuose centruose dėstė sapnų terapiją, taip pat VDU – radiožurnalistikos pagrindus.

Rašytojos ir lektorės, vertėjos Ritos Bany gyvenimas susijęs su žurnalistika, tekstų rašymu, knygomis, paskaitomis ir seminarų rengimu bei vedimu.

Energingosios Rasos Sagės organizuojamuose laisvalaikio literatūros skaitymuose Rita Bany pristatys savo naująją knygą sapnų tematika: “Sapnų valdovės paslaptys“. Joje gausu praktinių patarimų ir istorijų, autentiškų sapnų, jų interpretacijų ir sąmoningo sapnavimo technikų. Juk anot antropologo J. Campbelo: sapnas – tai individualus mitas, o ši tikrovė – tai kolektyvinis sapnas. Todėl verta sapnuoti sąmoningai ir kiek įmanoma keisti šią tikrovę į pozityvią, kurioje galėtų gyventi taikoje su savimi, gamta mūsų vaikai ir anūkai gausos ir dalijimosi dvasioje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *